Planety

Według astrologii wedyjskiej, Słońce i Księżyc mają ważne znaczenie w interpretacji horoskopów i wyznaczaniu cech charakteru oraz przeznaczenia osoby. Słońce symbolizuje duszę, osobowość i przedstawia nasze zewnętrzne ja, które odzwierciedla naszą pewność siebie, ambicję i optymizm. W horoskopie silne Słońce wskazuje na przywódcze zdolności, dobre zdrowie i pozytywne relacje z ojcem. Natomiast Księżyc rządzi emocjami, uczuciami i symbolizuje siłę psychiczną. Księżyc jest uważany za Królową Układu Słonecznego i może dać dużą moc umysłową oraz dobrobyt w życiu. W astrologii wedyjskiej ważne jest połączenie Księżyca z innymi planetami, szczególnie z Jowiszem, aby zapewnić sukces i bogactwo

W astrologii wedyjskiej, Jowisz symbolizuje wykształcenie, mądrość, bogactwo, szczęście i wiedzę. Jest to również bardzo korzystna planeta, która daje wzrost i rozwój. Negatywny wpływ Jowisza w horoskopie może powodować pesymizm, depresję i wyczerpanie. Kolor Jowisza to żółty, a kamieniem szlachetnym jest żółty szafir. Umieszczony w korzystnej pozycji, Jowisz może przyczynić się do szczęśliwych relacji w życiu małżeńskim, ale w niesprzyjającej sytuacji może powodować arogancję i szkodzić małżeństwu. Żółtaczka i problemy z wątrobą są spowodowane złym działaniem tej planety. Merkury natomiast jest planetą neutralną, rządzącą racjonalnością, percepcją i opiniami. Jeśli Merkury jest silny w horoskopie, osoba będzie dobrą komunikatorem z mocą przekonywania. Merkury rządzi młodzieżą, zabawą, wypoczynkiem, sportem i kręgiem towarzyskim, a także reprezentuje umysł i zdolność do analitycznego myślenia.

Venus jest planetą, która jest znana ze źródeł miłości, romantyzmu, seksu, piękna, muzyki, tańca i rekreacji. Jest to także nazywana Gwiazdą Poranną i można ją łatwo rozpoznać, gdy rano widzimy ją w kierunku północnym, ponieważ jest to najjaśniejsza planeta na niebie. Venus rządzi dwoma znakami zodiaku: Bykiem i Wagą, jest wywyższona w Rybach i osłabiona w Pannie. Jest to planeta przyciągania, miłości, bogactwa, wiedzy i dobrobytu. Wenus rządzi zawodami związanymi z przemysłem tekstylnym, gotowymi ubraniami, jedzeniem, restauracjami, hotelami, wycieczkami, podróżami, muzyką, teatrem, poezją, literaturą, kinem, przemysłem seksualnym, przemysłem filmowym, aktorami, aktorkami, pięknymi salonami, branżą jubilerską, sklepami kosmetycznymi, kostiumami, astrologią, obrazami, fotografią i innymi pracami twórczymi. Przyjemności życiowe i luksusy są również oceniane poprzez położenie Venus w horoskopie. Jeśli Venus nie jest korzystnie ustawiona w horoskopie urodzenia, osoba może cierpieć z powodu braku atrakcyjności fizycznej, polubownego zachowania i skłonności do niepowodzenia w miłości lub życiu małżeńskim. To samo dzieje się, gdy Venus jest dotknięta koniunkcją lub aspektem wrogich planet. Venus rządzi oczami, nosem, podbródkiem, gardłem, narządami płciowymi, nerkami, pęcherzem itp. Źle ustawiona Venus wskazuje na dysfunkcję tych części ciała. Wenus jest uważana za dobroczynną, kobiecą i delikatną planetę.

Czasami czujemy się bezradni, gdy mimo robienia wszystkiego dobrze, życie jest dla nas trudne. Właśnie w takich momentach wkracza Saturn. Jest to planeta, która przynosi dyscyplinę, trudności, opóźnienia, obowiązki, postępowanie i zaprzeczenia. Chce, abyśmy ciężko pracowali, uczyli się na błędach i byli pokorni pomimo osiągniętego sukcesu. Saturn jest surowym nauczycielem, ale działa tylko dla dobra ucznia.

Saturn wymaga od nas dyscypliny, zarządzania czasem, dotrzymywania terminów i przestrzegania ograniczeń. Nie można jednak uważać Saturna za planetę negatywną, ponieważ jego pozytywny wpływ przynosi bogactwo. Musimy być odważni w trudnych sytuacjach, aby odnieść sukces. Saturn kojarzy się również z ludźmi starszymi, tradycją, konwencjonalnym podejściem i autorytetem. Nagradza nas za wytrwałość i karze za skróty i niecierpliwość.

W astrologii wedyjskiej Saturn nakłada ograniczenia i cierpienia wynikające z karmy naszego życia w przeszłości. Pomaga nam rozpoznać błędy i słabości oraz przyjąć odpowiedzialność. Gdy w horoskopie znajduje się pozycja Saturna, określa ona obszar, w którym osoba może musieć walczyć w życiu. Siła Saturna w horoskopie określa, czy dana osoba będzie wystarczająco silna, aby poradzić sobie z trudnościami lub podatna na problemy.

Osoby z silnym Saturnem w horoskopie są pracowite i zdeterminowane w osiąganiu swoich celów. Są lojalne i mają silne poczucie obowiązku. Mają zdyscyplinowane podejście do życia i charakteryzują się powagą i surowością. Słaba pozycja Saturna w horoskopie może prowadzić do niemożności stawienia czoła wyzwaniom życiowym, a tendencje ucieczki mogą prowadzić do stresu psychicznego, dystansu w charakterze, uzależnień i chorób przewlekłych.

Najlepszym sposobem na radzenie sobie z Saturnem jest zdyscyplinowane podejście w życiu i ciężka praca, które stopniowo doprowadzą do oczyszczenia i poszukiwania prawdziwego ja. Saturn działa powoli, ale jeśli wytrwamy w ciężkiej pracy, otrzymamy nagrody zarówno duchowe, jak i materialne.

Mars jest planetą uważaną za wściekłą i męską, a jej kolor to czerwony. W astrologii odgrywa ważną rolę, zwłaszcza w horoskopie. Jest on związany z cechami takimi jak odwaga, pewność siebie oraz umiejętnością budowania i działania. Mars jest również kojarzony z wojskiem, inżynierami, biznesem nieruchomościowym, marketingiem oraz chirurgią. Osoby z dobrą pozycją Marsa w swoim horoskopie mogą posiadać doskonałe umiejętności techniczne, a także być porywcze i skłonne do kłótni.

Jeśli Mars znajduje się w Ascendencie, to osoba wygląda młodo, a jego korzystne cechy to energia, umiejętności administracyjne i determinacja we wszystkich dziedzinach życia. Jednakże, postawienie Marsa niekorzystnie może wywołać agresję, gniew i przeszkody w życiu.

Mars jest uważany za złego, ale dla ascendentów Raka i Lwa staje się Yogkaraka i może zapewnić dobrobyt i bogactwo. Jest także władcą znaków Baran i Skorpion. Osoby urodzone pod tymi znakami mają tendencję do wykazywania odpowiednio otwartej lub skrytej agresywności.

Mars wpływa również na pasję i silną potrzebę seksualną, a w astrologii wedyjskiej istnieje coś takiego jak Manglik Dosha, które może powodować przeszkody w życiu małżeńskim. Umieszczenie Marsa w 1., 4., 7., 8. i 12. domu horoskopu powoduje Manglik Dosha.

Mars jest związany z ogniem, kontroluje produkcję broni, a jego pierwiastkiem jest miedź. Jest również odpowiedzialny za krew i szpik w ludzkim ciele. Energia Marsa jest wybuchowa i może powodować wypadki oraz wojny.

Niektóre choroby związane z Marsa to problemy z krwią, napięcie i niepokój.

Rahu to punkt odniesienia na niebie, a nie planeta, tak jak Słońce czy Merkury. Mimo to, ma on potężny wpływ na życie ludzi. Rahu symbolizuje materializm, fascynację obcymi kulturami, podróże za granicę, kradzieże, spekulacje, złe nawyki, rewolucyjne tendencje i podziemia. W horoskopie, Rahu może przynieść niezadowolenie, tendencje materialistyczne, lęki, zniekształcony makijaż mentalny i fantazje. Rahu i Ketu to tzw. mroczne planety w astrologii wedyjskiej.

Podobnie jak Ketu, Rahu nie ma fizycznego kształtu ani masy jak planeta. Jest to punkt na niebie, gdzie widoczna ścieżka Słońca przecina się z śladem Księżyca w sferze niebieskiej podczas przemieszczania się z północy na południe. Ketu natomiast jest punktem przecięcia Księżyca z ekliptyką podczas ruchu w kierunku północnym. Rahu nazywany jest północnym węzłem księżyca i głową smoka w mitologii hinduskiej.

Rahu symbolizuje nieświadome pragnienia, ambicje, przyjemności, strach i niekulturowe zachowania. Działa podobnie jak Saturn i może przynieść nieoczekiwane straty, nieszczęścia, niepowodzenia i frustracje w życiu. Ta planeta ma charakter zwierzęcy. Daje osobie światowe wygody, nieoczekiwany sukces, zyski, bogactwo i siłę. Jeśli jest umieszczona pozytywnie w horoskopie, może przynieść zwycięstwo nad wrogami i przeciwnikami, ale zawsze pozostawia poczucie niezadowolenia. Rahu prowadzi do uzależnień, obsesyjnego zachowania, zbyt ambitnej natury, nierealnych oczekiwań i fantazji.

Rahu jest również związany z naukami okultystycznymi i ciemną stroną ludzkiego charakteru. Reprezentuje to, co nielegalne i ciemne. W grę wchodzi także element zagraniczny. Rahu odnosi się również do energii duchowej, co daje wiedzę o wyższych aspektach życia, okultyzmie i duchowości. Daje silną intuicję i dogłębne zrozumienie psychologii.

Ketu, nazywany również Południowym Węzłem Księżyca, jest punktem odniesienia na niebie w astrologii wedyjskiej. Nie jest to prawdziwa planeta, ale punkt przecięcia ekliptyki z południowym szlakiem Księżyca. W mitologii hinduskiej jest nazywany ogonem smoka. Ketu ma dwie strony – odnosi się do karmy i wyników naszych poprzednich działań, a także do duchowości i wyzwolenia z iluzorycznego szczęścia życia. Jeśli jest negatywnie umiejscowiony w horoskopie, może powodować zaburzenia psychiczne i tendencje przestępcze. Ketu jest też planetą oderwania, która zabiera rzeczy.