Znaki zodiaku według astrologii wedyjskiej

Starożytni widzący pogrupowali gwiazdy, które są na tle ekliptyki, widoczna ścieżka Słońca i innych planet znajduje się w dwunastu konstelacjach lub znakach zodiaku. Każdy znak zodiaku obejmuje 30 stopni, zaczynając od Barana i kończąc na Rybach. Nazwy znaków zodiaku pochodzą od wyimaginowanych postaci wyrysowanych poprzez połączenie gwiazd, które są blisko siebie. Każdemu znakowi zodiaku przypisano niepowtarzalną naturę i cechy, które na ogół przypominają wyobrażoną postać i mitologiczną wiedzę. Dwanaście znaków zodiaku i ich wedyjskie nazwy astrologiczne wymieniono poniżej. Znaki podzielone są dodatkowo na 3 dekany, co 10 stopni.

Baran

Baran lub Mesha to pierwszy znak zodiaku. Symbol Barana wskazują rogi Barana. Na niebie zaczyna się od 0 stopni i rozciąga się do 29 stopni. Słońce pozostaje w Baranie od 14 kwietnia do 14 maja zgodnie z gwiezdnym zodiakiem, a następnie wedyjskimi astrologami, a od 21 marca do 20 kwietnia według tropikalnego zodiaku, a następnie zachodnią astrologią.

Baran jest rządzony przez planetę Mars, jej kardynalny, ognisty, męski znak, rządzi głową, mózgiem i pierwszym domem horoskopu. Jego cechami charakterystycznymi są witalność, odwaga, silna energia fizyczna, silna osobowość, silna wola i egoizm. Symbolizuje początek, energię do pierwotnej inicjacji, impulsywną potrzebę osobistej aktualizacji i budowania osobowości.

Byk

Byk lub Rishabh to drugi znak zodiaku. Symbol Byka jest oznaczony głową i rogami Byka. Na niebie zaczyna się od 30 stopni i rozciąga się do 59 stopni. Słońce przebywa w Byku od 15 maja do 14 czerwca według gwiazdozbioru zodiaku, a następnie wedyjscy astrologowie, a od 21 kwietnia do 21 maja według tropikalnego zodiaku, a następnie zachodnią astrologią.

Byk jest rządzony przez planetę Wenus, jej stały, ziemski, kobiecy znak, rządzi gardłem i drugim domem horoskopu. Jego cechami charakterystycznymi są wytrzymałość, wyczucie wartości i materiału, stabilność, tradycja i zmysłowość. Symbolizuje wolę osiągnięcia celu, praktycznych ambicji, płodności, podstawy samoświadomości i zdolności do materializacji.

Bliźnięta

Bliźnięta lub Mithun to trzeci znak zodiaku. Wskazuje na to dwoje dzieci. Symbol Bliźniąt jest wskazywany przez dwie pionowe i poziome linie symbolizujące dualność. Na niebie zaczyna się od 60 stopni i rozciąga do 89 stopni. Słońce pozostaje w Bliźniętach od 15 czerwca do 15 lipca zgodnie z gwiezdnym zodiakiem, a następnie wedyjskimi astrologami, a od 22 maja do 21 czerwca według tropikalnego zodiaku, a następnie zachodnimi astrologami.

Bliźniętami rządzi planeta Merkury, jest zmienny, przewiewny, męski znak, rządzi płucami, rękami i trzecim domem horoskopu. Charakteryzuje się elastycznością, inteligencją, analitycznym myśleniem, różnymi zainteresowaniami, komunikacją, dualnością i młodością umysłu. Symbolizuje analizę sposobów osiągania celów, samoanalizę i docenianie własnych umiejętności, sióstr i braci, uczenia się, relacji ze środowiskiem i krótkich podróży.

Rak

Rak lub Karka to czwarty znak zodiaku. Wskazuje na to Krab. Symbolem raka są piersi. Na niebie zaczyna się od 90 stopni i rozciąga do 119 stopni. Słońce pozostaje w Raku od 16 lipca do 16 sierpnia według gwiezdnego zodiaku, a następnie wedyjskich astrologów, a od 22 czerwca do 22 lipca według tropikalnego zodiaku, a następnie zachodnich astrologów.

Rak jest rządzony przez Księżyc, jest kardynalny, wodnisty, kobiecy znak, rządzi żołądkiem, piersiami, odżywianiem, trawieniem, macicą i czwartym domem horoskopu. Jego cechami są: wsparcie i utrzymanie, rozwinięta natura, tradycjonalizm, miłość do rodziny, opieka nad innymi i introwersja. Symbolizuje podstawowe warunki i wsparcie materialne dla osiągnięcia celów, tęsknotę za bezpieczeństwem i wytrzymałością, łono, podstawę osobowości.

Lew

Lew lub Simha to piąty znak zodiaku. Wskazuje na to głowa lwa. .Na niebie zaczyna się od 120 stopni i rozciąga do 149 stopni. Słońce pozostaje w Lwie od 17 sierpnia do 16 września zgodnie z gwiezdnym zodiakiem, a następnie wedyjskimi astrologami, a od 23 lipca do 23 sierpnia według tropikalnego zodiaku, a następnie zachodnimi astrologami.

Lew jest rządzony przez Słońce, jest unieruchomiony, ognisty, męski znak, rządzi sercem, plecami, kręgosłupem i piątym domem horoskopu. Charakteryzuje się samoświadomością, odwagą, pragnieniem dominacji i samorealizacji, egocentryzmem, witalnością i kreatywnością. Symbolizuje osiągnięcie samoświadomości, budowanie osobowości, osiągnięcie celów i triumf samorealizacji.

Panna

Panna lub Kanya to szósty znak zodiaku. Wskazuje na to Dziewica. Symbol Panny jest wskazywany przez kobiece części seksualne. Na niebie zaczyna się od 150 stopni i rozciąga do 179 stopni. Słońce przebywa w Pannie od 17 września do 16 października według gwiezdnego zodiaku, a następnie wedyjskich astrologów, a od 23 sierpnia do 22 września według tropikalnego zodiaku, a następnie zachodnich astrologów.

Panną rządzi planeta Merkury, jest zmienny, ziemisty, kobiecy znak, rządzi żołądkiem, układem nerwowym, przewodem pokarmowym i szóstym domem horoskopu. Jego cechy to dokładność, tęsknota za perfekcją, krytyczność, analityka, służebność, wyczucie szczegółów, praktyczność. Symbolizuje analizę osiągniętych celów, instynkt do zadawania pytań i samokrytykę.

Waga
Waga lub Tula to siódmy znak zodiaku. Wskazuje na to para Wag. Symbol Wagi jest wskazywany przez ustawienie Słońca w połowie linii horyzontu. Jest tak, ponieważ Waga jest siódmym znakiem zodiaku, a jego naturalne umiejscowienie znajduje się na zachodzie, stąd zachodzące Słońce. Na niebie zaczyna się od 180 stopni i rozciąga do 209 stopni. Słońce pozostaje w Wadze od 17 października do 15 listopada zgodnie z gwiezdnym zodiakiem, a następnie wedyjskimi astrologami, a od 23 września do 22 października według tropikalnego zodiaku, a następnie zachodnią astrologią.

Wagą rządzi planeta Wenus, jest to kardynał, zwiewny, męski znak, rządzi nerkami i siódmym domem horoskopu. Jego cechy tęsknią za harmonią, przyjemnością i partnerstwem oraz świadomością równowagi. Symbolizuje relacje z innymi, ich cele i cechy oraz nasz obraz dla innych.

Skorpion

Skorpion lub Vrischika to ósmy znak zodiaku. Wskazuje na to Skorpion. Symbol Skorpiona jest wskazywany przez męskie części seksualne. Na niebie zaczyna się od 210 stopni i rozciąga się do 239 stopni. Słońce pozostaje w Skorpionie od 16 listopada do 15 grudnia według gwiazdozbioru zodiaku, a następnie wedyjskich astrologów, a od 23 października do 22 listopada według tropikalnego zodiaku, a następnie zachodnich astrologów.

Skorpion jest rządzony przez planetę Mars i Pluton (zgodnie ze współczesną astrologią zachodnią), jest stały, wodnisty, kobiecy znak, rządzi narządami płciowymi i ósmym domem horoskopu. Charakteryzuje go głęboka mistyczna osobowość, silne emocje, transcendentalny popęd, atrakcyjność zaświatów i śmierci, pasja i głębia. Symbolizuje osobowość, która jest pociągana do samozagłady i transcendencji ograniczenia fizycznej egzystencji; celem jest transcendencja cielesnej i materialnej samoświadomości.

Strzelec

Strzelec lub Dhan to dziewiąty znak zodiaku. Wskazuje na to postać pół konia i pół człowieka. Symbol Strzelca jest oznaczony strzałką. Na niebie zaczyna się od 240 stopni i rozciąga się do 269 stopni. Słońce pozostaje w Strzelcu od 16 grudnia do 13 stycznia według gwiezdnego zodiaku, a następnie wedyjskich astrologów, a od 22 listopada do 21 grudnia według tropikalnego zodiaku, a następnie zachodnich astrologów.

Strzelcem rządzi planeta Jowisz, jest zmienny, ognisty, męski znak, rządzi pośladkami i udami oraz dziewiątym domem horoskopu. Charakteryzuje się zamiłowaniem do filozofii, podróży i rozwoju świadomości, optymizmem, religią, mistycyzmem i obcymi krajami. Symbolizuje ekstazę poprzez transcendencję osobowości, wykształcenie wyższe i stany świadomości ponad osobowe.

Koziorożec

Koziorożec lub Makara to dziesiąty znak zodiaku. Wskazuje na to koza morska. Symbol Koziorożca jest wskazywany przez kozę ze skręconym rogiem. Na niebie zaczyna się od 270 stopni i rozciąga się do 299 stopni. Słońce przebywa w Koziorożcu od 14 stycznia do 12 lutego zgodnie z gwiezdnym zodiakiem, a następnie wedyjskimi astrologami, a od 22 grudnia do 20 stycznia według tropikalnego zodiaku, a następnie zachodnimi astrologami.

Koziorożcem rządzi planeta Saturn, jest kardynalnym, ziemskim, żeńskim znakiem, rządzi zębami, kośćmi i dziesiątym domem horoskopu. Charakteryzuje tęsknotę za szczytami i ostateczną realizacją, ambicją i żądzą rezygnacji, by coś osiągnąć. Symbolizuje ostateczne urzeczywistnienie, łącząc to, co osobiste, z absolutnym, całkowitym wyrzeczeniem się osobistych przyjemności, materializmu i pragmatyzmu.

Wodnik

Wodnik lub Kumbha to jedenasty znak zodiaku. Wskazują na to Niosący Wodę. Symbol Wodnika jest wskazywany przez fale wody. Na niebie zaczyna się od 300 stopni i rozciąga się do 329 stopni. Słońce pozostaje w Wodniku od 13 lutego do 14 marca zgodnie z gwiezdnym zodiakiem, a następnie wedyjskimi astrologami, a od 21 stycznia do 19 lutego według tropikalnego zodiaku, a następnie zachodnimi astrologami.

Wodnikiem rządzi planeta Saturn i Uran (zgodnie ze współczesną astrologią zachodnią), jest to stały, przewiewny, męski znak, rządzi kostką i krążeniem krwi oraz jedenasty dom horoskopu. Charakteryzuje się oryginalnością, postępowymi postawami, miłością do wolności, intelektualną i duchową. Symbolizuje kolejny krok w kierunku przekroczenia absolutnych granic osobistych, poczucia wspólnoty i uniwersalnych wartości.

Ryby

Ryby lub Meena to dwunasty znak zodiaku. Wskazuje na to para ryb pływających w przeciwnych kierunkach. Symbol Ryb jest wskazany przez dwie ryby połączone ze sobą sznurkiem. Na niebie zaczyna się od 330 stopni i rozciąga do 359 stopni. Słońce przebywa w Rybach od 15 marca do 13 kwietnia według gwiezdnego zodiaku, a następnie wedyjskich astrologów, a od 20 lutego do 20 marca według tropikalnego zodiaku, a następnie zachodnich astrologów.

Ryby są rządzone przez planetę Jowisz i Neptun (zgodnie ze współczesną astrologią zachodnią), jest zmienny, wodnisty, kobiecy znak, rządzi stopami, palcami, węzłami chłonnymi i dwunastym domem horoskopu. Jego cechami charakterystycznymi są potrzeba całkowitej transcendencji materialnej, silnego idealizmu, niepraktyczności, głębi psychicznej, duchowości, empatii i poświęcenia. Symbolizuje ostateczne zakończenie samowystarczalności materialnej i osobistej, łącząc się z absolutem, morzem, oceanem i podświadomością.