Znaki zodiaku w astrologii wedyjskiej

Znaki zodiaku w astrologii wedyjskiej.
Znaki zodiaku.

Astrologia wedyjska jest uważana za prawdziwą naukę o wpływie energii planet na życie człowieka od pierwszego oddechu. Ten moment jest szczególnie ważny, ponieważ to wtedy ciało przyjmuje program całego życia. Astrologia wedyjska jest praktyką duchową, która zintegrowana jest z filozofią wedyjską i ma na celu pomóc ludziom w zrozumieniu ich losu, kierunku życia oraz przyczyn ich doświadczeń życiowych.

Analiza urodzeniowa potwierdza, że posiadamy jedynie około 30 procent rzeczywistego wpływu na nasze życie.

Każdy człowiek rodzi się w momencie, kiedy pozycje planet w kosmosie są kluczowe dla jego życia. Te pozycje określają jego charakter, zdolności i doświadczenia życiowe. Astrologia wedyjska poza podstawowymi 12 znakami zodiaku opiera się na koncepcji Nakshatr, czyli 27 gwiazdozbiorów, które reprezentują 27 aspektów życia. Każdy z nich ma swoje własne cechy i wpływ na życie człowieka.

W astrologii wedyjskiej kluczowe jest zrozumienie osobistej analizy astrologicznej, która przedstawia pozycje planet w chwili urodzenia. Analiza ujawnia charakter, zdolności i przyszłe doświadczenia życiowe człowieka. Astrologia wedyjska pomaga ludziom w zrozumieniu problemów życiowych, w znalezieniu ich powołania, wyleczeniu chorób, znalezieniu miłości i osiągnięciu sukcesu w życiu.

Starożytni astronomowie zajmujący się astrologią podzielili gwiazdy, które są widoczne na tle ekliptyki. Na tej ścieżce znajduje się również widoczna droga Słońca i innych planet. Zodiak, czyli ta ścieżka, składa się z dwunastu konstelacji lub inaczej znaków zodiaku. Każdy znak zodiaku zajmuje 30 stopni, rozpoczynając od Barana i kończąc na Rybach. Nazwy znaków zodiaku pochodzą od wyimaginowanych postaci, które są kreowane przez połączenie gwiazd znajdujących się blisko siebie. Każdy zodiak ma swoje unikalne cechy i naturę, zwykle odzwierciedlające wyobrażoną postać lub mitologiczną wiedzę.

Jedną z podstawowych różnic między astrologią zachodnią a wedyjską jest to, że astrologia wedyjska używa rzeczywistej gwiezdnej mapy nieba, podczas gdy astrologia zachodnia korzysta z mapy tropikalnej. W astrologii wedyjskiej cały zodiak jest dodatkowo podzielony na 27 znaków Nakshatra, a każdy z nich jest dalej dzielony na cztery pady, dzieląc koło zodiaku na 108 części.

W astrologii wedyjskiej, Księżyc ma większe znaczenie niż Słońce, ponieważ ma bezpośredni wpływ na Twój charakter i doświadczenia życiowe.

Dwanaście podstawowych znaków zodiaku, wędrówkę Słońca w ciągu roku i ich wedyjskie nazwy astrologiczne opisano poniżej.
Baran
Baran (Mesha) to pierwszy znak zodiaku. Symbol Barana wskazują rogi Barana. Na niebie zaczyna się od 0 stopni i rozciąga się do 29 stopni. Słońce pozostaje w Baranie od 14 kwietnia do 14 maja zgodnie z gwiezdnym zodiakiem, a następnie astrologią wedyjską, a od 21 marca do 20 kwietnia według tropikalnego zodiaku, a następnie astrologią zachodnią .
Baran jest rządzony przez planetę Mars, jest to kardynalny, ognisty, męski znak. Rządzi głową, mózgiem i pierwszym domem horoskopu. Jego cechami charakterystycznymi są witalność, odwaga, silna energia fizyczna, silna osobowość, silna wola i egoizm. Symbolizuje początek, energię do pierwotnej inicjacji, impulsywną potrzebę osobistej aktualizacji i budowania osobowości.
Byk
Byk (Rishabh) to drugi znak zodiaku. Symbol Byka jest oznaczony głową i rogami Byka. Na niebie zaczyna się od 30 stopni i rozciąga się do 59 stopni. Słońce przebywa w Byku od 15 maja do 14 czerwca według gwiezdnego zodiaku, a następnie astrologii wedyjskiej, a od 21 kwietnia do 21 maja według tropikalnego zodiaku, a następnie astrologii zachodniej.
Byk jest rządzony przez planetę Venus, jest to stały, ziemski, kobiecy znak. Rządzi gardłem i drugim domem horoskopu. Jego cechami charakterystycznymi są wytrzymałość, wyczucie wartości i jakości materii, stabilność, tradycja i zmysłowość. Symbolizuje wolę osiągnięcia celu, praktycznych ambicji, płodności, podstawy samoświadomości i zdolności do materializacji pragnień materialnych.
Bliźnięta
Bliźnięta (Mithun) to trzeci znak zodiaku. Wskazuje na to symbol dwojga dzieci. Symbol Bliźniąt jest wskazywany przez dwie pionowe i poziome linie symbolizujące dualność. Na niebie zaczyna się od 60 stopni i rozciąga do 89 stopni. Słońce pozostaje w Bliźniętach od 15 czerwca do 15 lipca zgodnie z gwiezdnym zodiakiem, a następnie astrologią wedyjską, a od 22 maja do 21 czerwca według tropikalnego zodiaku, a następnie astrologią zachodnią.
Bliźniętami rządzi planeta Merkury, jest to zmienny, przewiewny, męski znak. Rządzi płucami, rękami i trzecim domem horoskopu. Charakteryzuje się elastycznością, inteligencją, analitycznym myśleniem, różnymi zainteresowaniami, komunikacją, dualnością i młodością umysłu. Symbolizuje analizę sposobów osiągania celów, samoanalizę i docenianie własnych umiejętności, sióstr i braci, uczenia się, relacji ze środowiskiem i krótkich podróży.
Rak
Rak (Karka) to czwarty znak zodiaku. Wskazuje na to Krab. Symbolem Raka są piersi. Na niebie zaczyna się od 90 stopni i rozciąga do 119 stopni. Słońce pozostaje w Raku od 16 lipca do 16 sierpnia według gwiezdnego zodiaku, a następnie astrologii wedyjskiej, a od 22 czerwca do 22 lipca według tropikalnego zodiaku, a następnie astrologii zachodniej.
Rak jest rządzony przez Księżyc, jest to kardynalny, wodnisty, kobiecy znak. Rządzi żołądkiem, piersiami, odżywianiem, trawieniem, macicą i czwartym domem horoskopu. Jego cechami są: wsparcie i utrzymanie, rozwinięta natura, tradycjonalizm, miłość do rodziny, opieka nad innymi i introwersja. Symbolizuje podstawowe warunki i wsparcie materialne dla osiągnięcia celów, tęsknotę za bezpieczeństwem i wytrzymałością, reprezentuje łono i podstawę osobowości.
Lew
Lew (Simha) to piąty znak zodiaku. Symbolem jest głowa lwa. .Na niebie zaczyna się od 120 stopni i rozciąga do 149 stopni. Słońce pozostaje w Lwie od 17 sierpnia do 16 września zgodnie z gwiezdnym zodiakiem, a następnie astrologią wedyjską, a od 23 lipca do 23 sierpnia według tropikalnego zodiaku, a następnie astrologii zachodniej.
Lew jest rządzony przez Słońce. Jest to unieruchomiony, ognisty, męski znak. Rządzi sercem, plecami, kręgosłupem i piątym domem horoskopu. Charakteryzuje się samoświadomością, odwagą, pragnieniem dominacji nad innymi i samorealizacją, egocentryzmem, witalnością i kreatywnością. Symbolizuje osiągnięcie samoświadomości, budowanie osobowości, osiągnięcie celów i triumf samorealizacji.
Panna
Panna (Kanya) to szósty znak zodiaku. Symbolizuje go młoda dziewica. Symbol Panny jest wskazywany przez kobiece części seksualne. Na niebie zaczyna się od 150 stopni i rozciąga do 179 stopni. Słońce przebywa w Pannie od 17 września do 16 października według gwiezdnego zodiaku, a następnie astrologii wedyjskiej, a od 23 sierpnia do 22 września według tropikalnego zodiaku, a następnie astrologii zachodniej.
Panną rządzi planeta Merkury. Jest to zmienny, ziemski, kobiecy znak. Rządzi żołądkiem, układem nerwowym, przewodem pokarmowym i szóstym domem horoskopu. Jego cechy to dokładność, tęsknota za perfekcją, krytyczność, analityka, służebność, wyczucie szczegółów, praktyczność. Symbolizuje analizę osiągniętych celów, instynkt do zadawania pytań i samokrytykę.
Waga
Waga (Tula) to siódmy znak zodiaku. Wskazuje to para Wag. Symbol Wagi jest wskazywany przez ustawienie Słońca w połowie linii horyzontu. Jest tak, ponieważ Waga jest siódmym znakiem zodiaku, a jego naturalne umiejscowienie znajduje się na zachodzie, stąd zachodzące Słońce. Na niebie zaczyna się od 180 stopni i rozciąga do 209 stopni. Słońce pozostaje w Wadze od 17 października do 15 listopada zgodnie z gwiezdnym zodiakiem, a następnie astrologią wedyjską, a od 23 września do 22 października według tropikalnego zodiaku, a następnie astrologii zachodniej .
Wagą rządzi planeta Venus. Jest to kardynalny, zwiewny, męski znak, rządzi nerkami i siódmym domem horoskopu. Jego cechy to tęsknota za harmonią, przyjemnością i partnerstwem oraz świadomością równowagi. Symbolizuje sprawiedliwość, relacje z innymi, ich cele i cechy oraz nasz obraz dla innych.
Skorpion
Skorpion (Vrischik) to ósmy znak zodiaku. Wskazuje na to Skorpion. Symbol Skorpiona jest wskazywany przez męskie części seksualne. Na niebie zaczyna się od 210 stopni i rozciąga się do 239 stopni. Słońce pozostaje w Skorpionie od 16 listopada do 15 grudnia według gwiezdnego zodiaku, a następnie astrologii wedyjskiej a od 23 października do 22 listopada według tropikalnego zodiaku, a następnie astrologii zachodniej.
Skorpion jest rządzony przez planetę Mars. Jest to stały, wodnisty, kobiecy znak, rządzi narządami płciowymi i ósmym domem horoskopu. Charakteryzuje go głęboka mistyczna osobowość, silne emocje, transcendentalny popęd, atrakcyjność zaświatów i śmierci, pasja i głębia. Symbolizuje osobowość, która jest pociągana do samozagłady i transcendencji i ograniczenia fizycznej egzystencji; celem jest transcendencja cielesnej i materialnej samoświadomości.
Strzelec
Strzelec (Dhanus) to dziewiąty znak zodiaku. Wskazuje na to postać pół konia i pół człowieka. Symbol Strzelca jest oznaczony strzałą. Na niebie zaczyna się od 240 stopni i rozciąga się do 269 stopni. Słońce pozostaje w Strzelcu od 16 grudnia do 13 stycznia według gwiezdnego zodiaku, a następnie astrologii wedyjski, a od 22 listopada do 21 grudnia według tropikalnego zodiaku, a następnie astrologii zachodniej.
Strzelcem rządzi planeta Jowisz. Jest to zmienny, ognisty, męski znak. Rządzi pośladkami i udami oraz dziewiątym domem horoskopu. Charakteryzuje się zamiłowaniem do filozofii, podróży i rozwoju świadomości, optymizmem, religią, mistycyzmem i obcymi krajami. Symbolizuje ekstazę poprzez transcendencję osobowości, wykształcenie wyższe i stany świadomości ponad osobowe.
Koziorożec
Koziorożec (Makara) to dziesiąty znak zodiaku. Wskazuje na to koza morska. Symbol Koziorożca jest wskazywany przez kozę ze skręconymi rogami. Na niebie zaczyna się od 270 stopni i rozciąga się do 299 stopni. Słońce przebywa w Koziorożcu od 14 stycznia do 12 lutego zgodnie z gwiezdnym zodiakiem, a następnie astrologią wedyjską, a od 22 grudnia do 20 stycznia według tropikalnego zodiaku, a następnie astrologii zachodniej.
Koziorożcem rządzi planeta Saturn, jest kardynalnym, ziemskim, żeńskim znakiem. Rządzi zębami, kośćmi i dziesiątym domem horoskopu. Charakteryzuje tęsknotę za szczytami i ostateczną realizacją, ambicją i żądzą rezygnacji, by coś osiągnąć. Symbolizuje ostateczne urzeczywistnienie, łącząc to, co osobiste, z absolutnym, całkowitym wyrzeczeniem się osobistych przyjemności, materializmu i pragmatyzmu.
Wodnik
Wodnik (Kumbha) to jedenasty znak zodiaku. Wskazuje na to niosący wodę mężczyzna. Symbol Wodnika jest wskazywany przez fale wody. Na niebie zaczyna się od 300 stopni i rozciąga się do 329 stopni. Słońce pozostaje w Wodniku od 13 lutego do 14 marca zgodnie z gwiezdnym zodiakiem, a następnie wedyjską astrologią a od 21 stycznia do 19 lutego według tropikalnego zodiaku, a następnie astrologii zachodniej.
Wodnikiem rządzi planeta Saturn, jest to stały, przewiewny, męski znak. Rządzi kostką i krążeniem krwi oraz jedenastym domem horoskopu. Charakteryzuje się oryginalnością, postępowymi postawami, miłością do wolności, intelektualną i duchową stroną życia. Symbolizuje kolejny krok w kierunku przekroczenia absolutnych granic osobistych, poczucia wspólnoty i uniwersalnych wartości.
Ryby
Ryby (Meena) to dwunasty znak zodiaku. Wskazuje na to para ryb pływających w przeciwnych kierunkach. Symbol Ryb jest wskazany przez dwie ryby połączone ze sobą sznurkiem. Na niebie zaczyna się od 330 stopni i rozciąga do 359 stopni. Słońce przebywa w Rybach od 15 marca do 13 kwietnia według gwiezdnego zodiaku, a następnie astrologii wedyjskiej, a od 20 lutego do 20 marca według tropikalnego zodiaku, a następnie astrologii zachodniej.
Ryby są rządzone przez planetę Jowisz. Jest to zmienny, wodnisty, kobiecy znak. Rządzi stopami, palcami, węzłami chłonnymi i dwunastym domem horoskopu. Jego cechami charakterystycznymi są potrzeba całkowitej transcendencji materialnej, silnego idealizmu, niepraktyczności, głębi psychicznej, duchowości, empatii i poświęcenia. Symbolizuje ostateczne zakończenie samowystarczalności materialnej i osobistej, łącząc się z absolutem, morzem, oceanem i podświadomością.
Strona główna